GRUZJA + SWANETIA, PRZYGODA U STÓP KAUKAZU!

24.09 – 5.10.2019 (12 dni)

26.09 – 7.10.2019 (12 dni)

Przeżyj z nami przygodę życia. Odwiedź Gruzję znaną i nieznaną. Dotknij wiekowych zabytków i tajemniczych monastyrów; poczuj klimat surowego Kaukazu, lodowców i jaskiń; odwiedź skalne miasta i przestronne wąwozy. Będziemy też smakować dojrzałe winogrona, pić wyborne wina i przeżyjemy tradycyjną „suprę” (ucztę).Impreza typu exclusive, w małej, kameralnej grupie… Wyjazd ma charakter trampingowy – co oznacza, że będziemy przemieszczać się po całej Gruzji i każdego dnia poznawać nowy zakątek tego wyjątkowego kraju. Nie oznacza to jednak ciągłych przeprowadzek – będziemy mieli 3 miejsca noclegowe, z których bez przeszkód odkryjemy to, co w Gruzji najciekawsze…

Zapytaj o ofertę

PROGRAM
CENA I ŚWIADCZENIA
INFORMACJE PRAKTYCZNE
ZAPISY

DZIEŃ I Zebranie grupy w Krakowie, przelot do Gruzji przez Kijów. Przylot do Tbilisi, spotkanie z pilotem Tamada Tour, transfer do hostelu. Chwila odpoczynku. Zwiedzanie Tbilisi zaczniemy od wjazdu na najwyższe miejsce w mieście – górę Mtatsminda. Czas na podziwianie panoramy stolicy Gruzji. Obiadokolacja w restauracji. Powrót do hostelu. Dla chętnych clubbing w centrum. Nocleg w Tbilisi.

DZIEŃ II Śniadanie, wyjazd na zwiedzanie zabytków przepięknej stolicy Gruzji. Zawitamy do największej (może pomieścić 10 tys. wiernych!) cerkwi na Kaukazie, Cminda Sameba (Sobór Świętej Trójcy, XX w.), potężnej twierdzy Narikala (VI–VIII w.), pamiętającej rządy arabskich emirów, cerkwi Anczischati (V–VI w.), Metechi  (XIII w.) i Sioni (XII w.), tbiliskich łaźni siarkowych w najstarszej, bo 1500-letniej, dzielnicy Abanotubani, w tym najbardziej znanej łaźni Orbeliani (XIX w.). Wjazd kolejką gondolową do stóp pomnika Kartlis Deda – Matki Gruzji (XX w.). Tbiliska starówka urzeka ekumenizmem, sąsiadują tam ze sobą cerkwie gruzińskie i ormiańskie, synagoga i meczet. Przechodzimy do rejonu kawiarni i restauracji. Można tu zjeść znakomite lody, kupić prezenty i pamiątki czy stroje narodowe, a także spróbować lokalnej kuchni. Czas wolny, przerwa kawowa. Następnie spacer główną arterią Tbilisi – aleją Rustawelego. Zaczynamy od pomnika św. Jerzego na placu Wolności, gdzie znajduje się również dawna siedziba ratusza miejskiego. Po drodze mijamy gmach dawnego parlamentu, gdzie rozegrała się rewolucja róż w 2003 r. i gdzie przemawiał prezydent Lech Kaczyński, operę w stylu orientalnym, dawny pałac gubernatora Kaukazu, cerkiew Kaszweti (XIX w.) oraz budynki teatru i filharmonii. Obiadokolacja – supra w restauracji z muzyką na żywo i pokazem tańców. Powrót do hostelu. Nocleg w Tbilisi.

DZIEŃ III Po śniadaniu ruszamy Gruzińską Drogą Wojenną w kierunku północnym. Podjeżdżamy stromą szosą do cerkwi Dżwari (VI–VII w.). Stąd rozciąga się wspaniały widok na miasto i dwie łączące się główne rzeki Gruzji –Mtkwari i Aragwi Po drodze oglądamy wspaniałą twierdzę Ananuri (XVI–XVII w.), położoną nad ogromnym zbiornikiem wodnym Zhinvali, który zasila pobliską elektrownię, generując większość prądu dla całego kraju. Dalsza droga wije się serpentynami; jedziemy do Stepancmindy (Kazbegi) na spotkanie z wygasłym wulkanem, drugą co do wysokości górą Gruzji – Kazbekiem (5033 m n.p.m.). Wjeżdżamy terenowymi samochodami do położonej wysoko nad miastem (2170 m n.p.m.) cerkwi Cminda Sameba (XIV w.), w oddali widać ośnieżony szczyt góry. Powrót do Tbilisi. Obiadokolacja na trasie. Nocleg w hostelu w Tbilisi.

DZIEŃ IV Śniadanie. Odwiedzamy perłę architektury, dawną stolicę Iberii Kaukaskiej – Mcchetę. Podziwiamy zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO Oglądamy katedrę Sweti Cchoweli (XI w.), tzw. gruziński Wawel z grobami królów z dynastii Bagrationi i sklepieniem na wysokości 54 m. Według legendy Żyd Eliasz, który był świadkiem Męki Pańskiej w Jerozolimie, przyniósł tutaj chiton Jezusa Chrystusa. W środku znajduje się chrzcielnica z IV w., w której chrzczono gruzińskich władców. Podziwiamy również wspaniałe freski. Czas wolny, przerwa kawowa, możliwość zakupu pamiątek. W dalszej kolejności odwiedzimy klasztor żeński Samtavro (IV w.), gdzie pochowani są władcy Gruzji, król Mirian i królowa Nana, którzy w 337 r. w imieniu narodu przyjęli chrześcijaństwo. Zatrzymamy się również nad grobem Gabriela. Żyjący w XX w. mnich zasłynął jako uzdrowiciel i jasnowidz. Jego kult jest w Gruzji bardzo silny. Następnie skierujemy się w stronę Gori. Po obu stronach drogi szybkiego ruchu widać postawione przez gruziński Caritas domki dla uciekinierów z terenów separatystycznych Abchazji i Osetii Południowej. Mijamy miejsca, gdzie w 2008 r. znajdował się front wojenny. Do stolicy Osetii, Cchinwali, jest stąd niewiele ponad 20 km! W pobliżu Gori zwiedzimy najstarsze miasto skalne Uplisciche. Nasza droga prowadzi dalej, przez Tunel Suramskii w kierunku Kutaisi, jednego z najstarszych zespołów urbanistycznych na świecie (XVII–XV w. p.n.e.). Za czasów starożytnej Grecji miasto było znane jako Ai. Właśnie tutaj przybył Jazon z argonautami po złote runo, a pobliskie jaskinie były schronieniem dla Prometeusza i skradzionego olimpijskim bogom ognia. Obiadokolacja po drodze. Nocleg w hostelu.

DZIEŃ V Po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie zabytków Kutaisi, obecnej siedziby gruzińskiego parlamentu (od 2012r.), w tym katedry Bagrati (VI w., rekonstrukcja w XX w.) i zespołu klasztornego Gelati (XII–XIII w.) z trzema cerkwiami i budynkiem Akademii Nauk, zwanej Nowymi Atenami albo Nową Jerozolimą, gdzie studiowali wybitni myśliciele gruzińscy i greccy. W Gelati pochowany jest król Dawit Aghmaszenebeli, zwany Budowniczym, gruziński Kazimierz Wielki. Następnie odwiedzimy wspaniały kompleks jaskiń znany jako Jaskinia Prometeusza. Przejazd zjawiskową drogą do Mestii, serca regionu Swanetii, słynącego ze średniowiecznych wież obronnych, objętych patronatem UNESCO. Obiadokolacja w restauracji. Czas wolny. Nocleg w Mestii.

DZIEŃ VI Po śniadaniu wyjazd terenowymi samochodami do Uszguli, zespołu wiosek, nazywanych niegdyś najwyżej położonymi osadami w Europie (2200 m. n.p.m.). Stąd doskonale widać najwyższy szczyt w Gruzji – Szchara (5193 m n.p.m.). Odwiedzimy również domowe muzeum folklorystyczne, a także Basztę Miłości. Powrót do Mestii. Obiadokolacja. Czas wolny. Nocleg w hostelu.

DZIEŃ VII Po śniadaniu trekking do lodowca Chalaadi (2-3 godz.) i zwiedzanie Muzeum Swanetii. Czas wolny na swobodną eksplorację Mestii. Obiadokolacja. Nocleg w hostelu.

DZIEŃ VIII Śniadanie. Wykwaterowanie z hostelu, pożegnanie ze Swanetią. Wracamy do Imeretii! Po drodze zobaczymy Pałac rodziny Dadiani w Zugdidi, gdzie przechowywana jest jedna z masek pośmiertnych Napoleona Bonaparte. Kanion Okatse. Przejazd do Kutaisi. Obiadokolacja. Nocleg w hostelu.

DZIEŃ IX Śniadanie. Spacer do centrum miasta; obejrzymy budynek teatru i opery, a także fontannę z reprodukcjami rzeźb sprzed 5000 lat, które znaleziono na terenie Gruzji. Nasza droga prowadzi do Achalciche, miasta, które było siedzibą garnizonu rosyjskiego ido którego zsyłano polskich żołnierzy po powstaniu styczniowym. Po drodze odwiedzamy miejscowość uzdrowiskową znaną ze znakomitych źródeł wody mineralnej – Bordżomi. Spacerujemy po Parku Zdrojowym (XX w.), popijając uzdrawiający żołądek napój prosto z ujęcia. Kąpiel w źródłach siarkowych. Obiadokolacja w restauracji. Nocleg w hostelu w Achalciche.

DZIEŃ X Po śniadaniu zobaczymy ewenement średniowiecznego budownictwa, wydrążone w skałach do wysokości 1300 m n.p.m. miasto Wardzia (XII–XIII w.). Po drodze zatrzymujemy się pod potężną twierdzą Chertwisi (II–XII w.), gdzie według legendy dotarł Aleksander Macedoński, i zaglądamy na otoczony niewysokim murem średniowieczny targ niewolników. Po zdobyciu Wardzii przerwa kawowa. Pełni wrażeń jedziemy w kierunku Tbilisi. Obiadokolacja w restauracji. Nocleg w hostelu.

DZIEŃ XI Po śniadaniu ruszamy do Kachetii, najstarszego rejonu Gruzji, kolebki wina, gdzie wyrabia się 70% krajowej produkcji tego trunku. Zaglądamy do położonego niedaleko miasta klasztoru żeńskiego w Bodbe (IX–XVII w.). Tutaj pochowana jest św. Nino, mniszka z Kapadocji, która zainicjowała wprowadzenie w Gruzji chrześcijaństwa. Docieramy do miasta Signagi (XVIII w.), zwanego gruzińskim Carcassonne. Położone na wysokiej górze, otoczone murami obronnymi i licznymi basztami, stanowi znakomite miejsce widowiskowe. Degustacja wina w ekologicznej winiarni. Powrót do Tbilisi. Obiadokolacja w restauracji. Nocleg w hostelu w Tbilisi.

DZIEŃ XII Śniadanie, pożegnanie z Gruzją, ostatnie zakupy i spacer po centrum, transfer na lotnisko. Wylot do Polski.

 

ORGANIZACJA POBYTU I REALIZACJA PROGRAMU WG AUTORSKIEGO PROGRAMU W GRUZJI
LLC TAMADA TOUR, Chikobava str. #33/Adjametis str. #2, Chugureti district, 0102 Tbilisi, Gruzja. Tel.: +48 792 004
069, tel.: +995 558 107 555, e-mail: biuro@tamada-tour.com.pl, www.tamadatour.pl
Przedstawiciel w Polsce: TAMADA TOUR Sp. z o.o., Krzysztof Ciemnołoński, ul. Fiołków 3, 05-540 Zalesie Górne.
Tel.: 792 004 069, biuro@tamadatour.pl,www.tamadatour.pl

CENA: 3900 zł/os.(płatne w biurze) + 100 $/os. (płatne na miejscu w Gruzji)


CENA NIE UWZGLĘDNIA:

– obiadokolacji (wspólny stół, cena ok. 8-12$ za posiłek z winem)

transportu na lotnisko w Krakowie – w momencie zebrania grupy Orinoko Art & Travel zaproponuje organizację dojazdu busem – w zależności od tego, z jakich miast pochodzić będą uczestnicy.


ŚWIADCZENIA:

– 11 noclegów hotelach, hostelach i guesthouse’ach,

– 11 śniadań, supra w restauracji w Tbilisi,

– na terenie Gruzji transport klimatyzowanym busem,

– opiekę przewodnika-pasjonata,

– przejazd autami terenowymi Mestia-Uszguli- Mestia oraz do cerkwi Tsminda Sameba w Stepancmindzie,

– bilety wstępów do wszystkich obiektów wymienionych w programie (muzea, skalne miasta, klasztory, parki narodowe etc.),

– bilet lotniczy trasie Kraków – Kijów – Tbilisi – Kijów – Kraków,

– ubezpieczenie zagraniczne AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. pakiet Kontynenty Multitravel Basic Świat (obejmuje m.in. KL 100 000 EUR, NNW 4 000 EUR),

– składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Pilot: uczestnicy imprezy objęci są opieką polskiego pilota, pełniącego także rolę rezydenta. Jest on z grupą w czasie przejazdu i przez cały okres pobytu. Pilot kieruje imprezą, kwateruje.

Paszport i wiza: dla Polaków nie są wymagane wizy. Paszport w momencie wjazdu powinien być ważny minimum 3 miesiące. Obywatele polscy mogą przekroczyć granicę z Gruzją posługując się dowodem osobistym.

Czas przelotu: ok. 4 godzin

Czas lokalny: UTC +4, w okresie letnim w Gruzji są +2 godziny względem czasu w Polsce

Język: gruziński; można porozumieć się po rosyjsku. Po angielsku można porozumieć się z młodymi Gruzinami.

Napięcie elektryczne: 220 V. Gnizadka elektryczne takie same jak w Polsce.

Waluta: lari (GEL), 1 GEL = ok. 1,7 PLN. Na miejscu praktycznie niemożliwa jest wymiana w kantorach złotówek na lari. Najczęściej wymieniane są EUR i USD.

Zapisy na wyjazd przyjmujemy osobiście w biurze do 10 sierpnia lub do wyczerpania miejsc.

RACIBORSKIE CENTRUM TURYSTYKI ul. Opawska 38 (na przeciwko E’leclerc), Racibórz, tel. 32 740 92 00, 515 739 642.

Pobierz ofertę w PDF:

24.09 – 5.10.2019: GRUZJA_PRZYGODA_U_STOP_KAUKAZU_2019

26.09 – 7.10.2019: GRUZJA_PRZYGODA_U_STOP_KAUKAZU_2019

 


© ORINOKO Art & Travel