GRUZJA – PRZYGODA U STÓP KAUKAZU!

09 – 20.09.2022 (12 dni)

Przeżyj z nami przygodę życia. Odwiedź Gruzję znaną i nieznaną. Dotknij wiekowych zabytków i tajemniczych monastyrów; poczuj klimat surowego Kaukazu, lodowców i jaskiń; odwiedź skalne miasta i przestronne wąwozy. Będziemy też smakować dojrzałe winogrona, pić wyborne wina i przeżyjemy tradycyjną „suprę” (ucztę). Impreza typu exclusive, w małej, kameralnej grupie…

Zapytaj o ofertę

PROGRAM
CENA I ŚWIADCZENIA
INFORMACJE PRAKTYCZNE
ZAPISY

DZIEŃ I
Zebranie grupy w Warszawie w godzinach wieczornych, przelot do Gruzji.

DZIEŃ II
Przylot w godzinach porannych do Tbilisi. Śniadanie, wyjazd na zwiedzanie zabytków przepięknej stolicy Gruzji. Wjazd kolejką gondolową do stóp pomnika Kartlis Deda – Matki Gruzji (XX w.) Zawitamy do największej (może pomieścić 10 tys. wiernych!) cerkwi na Kaukazie, Cminda Sameba (Sobór Świętej Trójcy, XX w.), potężnej twierdzy Narikala (VI–VIII w.), pamiętającej rządy arabskich emirów, cerkwi Anczischati (V–VI w.), Metechi (XIII w.) i Sioni (XII w.), tbiliskich łaźni siarkowych w najstarszej, bo 1500-letniej, dzielnicy Abanotubani, w tym najbardziej znanej łaźni Orbeliani (XIX w.)Tbiliska starówka urzeka ekumenizmem, sąsiadują tam ze sobą cerkwie gruzińskie i ormiańskie, synagoga i meczet. Przechodzimy do rejonu kawiarni i restauracji. Można tu zjeść znakomite lody, kupić prezenty i pamiątki czy stroje narodowe, a także spróbować lokalnej kuchni. Czas wolny, przerwa kawowa. Następnie spacer główną arterią Tbilisi – aleją Rustawelego. Zaczynamy od pomnika św. Jerzego na placu Wolności, gdzie znajduje się również dawna siedziba ratusza miejskiego. Po drodze mijamy gmach dawnego parlamentu, gdzie rozegrała się rewolucja róż w 2003 r. i gdzie przemawiał prezydent Lech Kaczyński, operę w stylu orientalnym, dawny pałac gubernatora Kaukazu, cerkiew Kaszweti (XIX w.) oraz budynki teatru i filharmonii. Obiadokolacja – supra w restauracji z muzyką na żywo i pokazem tańców. Powrót do hotelu. Nocleg w Tbilisi.

DZIEŃ III
Po śniadaniu ruszamy Gruzińską Drogą Wojenną w kierunku północnym. Podjeżdżamy stromą szosą do cerkwi Dżwari (VI–VII w.). Stąd rozciąga się wspaniały widok na miasto i dwie łączące się główne rzeki Gruzji –Mtkwari i Aragwi Po drodze oglądamy wspaniałą twierdzę Ananuri (XVI–XVII w.), położoną nad ogromnym zbiornikiem wodnym Zhinvali, który zasila pobliską elektrownię, generując większość prądu dla całego kraju. Dalsza droga wije się serpentynami; jedziemy do Stepancmindy (Kazbegi) na spotkanie z wygasłym wulkanem, drugą co do wysokości górą Gruzji – Kazbekiem (5033 m n.p.m.). Wjeżdżamy terenowymi samochodami do położonej wysoko nad miastem (2170 m n.p.m.) cerkwi Cminda Sameba (XIV w.), w oddali widać ośnieżony szczyt góry. Powrót do Tbilisi. Obiadokolacja na trasie. Nocleg w hotelu w Tbilisi.

DZIEŃ IV
Śniadanie. Odwiedzamy perłę architektury, dawną stolicę Iberii Kaukaskiej – Mcchetę. Podziwiamy zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO Oglądamy katedrę Sweti Cchoweli (XI w.), tzw. gruziński Wawel z grobami królów z dynastii Bagrationi i sklepieniem na wysokości 54 m. Według legendy Żyd Eliasz, który był świadkiem Męki Pańskiej w Jerozolimie, przyniósł tutaj chiton Jezusa Chrystusa. W środku znajduje się chrzcielnica z IV w., w której chrzczono gruzińskich władców. Podziwiamy również wspaniałe freski. Czas wolny, przerwa kawowa, możliwość zakupu pamiątek. W dalszej kolejności odwiedzimy klasztor Shio-Mgvime monastery. Następnie skierujemy się w stronę Gori. Po obu stronach drogi szybkiego ruchu widać postawione przez gruziński Caritas domki dla uciekinierów z terenów separatystycznych Abchazji i Osetii Południowej. Mijamy miejsca, gdzie w 2008 r. znajdował się front wojenny. Do stolicy Osetii, Cchinwali, jest stąd niewiele ponad 20 km! W pobliżu Gori zwiedzimy najstarsze miasto skalne Uplisciche. Nasza droga prowadzi dalej, przez Tunel Suramskii w kierunku Kutaisi, jednego z najstarszych zespołów urbanistycznych na świecie (XVII–XV w. p.n.e.). Za czasów starożytnej Grecji miasto było znane jako Ai. Właśnie tutaj przybył Jazon z argonautami po złote runo, a pobliskie jaskinie były schronieniem dla Prometeusza i skradzionego olimpijskim bogom ognia. Obiadokolacja po drodze. Nocleg w hostelu w Kutaisi.

DZIEŃ V
Po śniadaniu spacer po Kutaisi (wizyta na bazarze) oraz przejazd do katedry Bagrati (VI w., rekonstrukcja w XX w.) i zespołu klasztornego Gelati (XII–XIII w.) z trzema cerkwiami i budynkiem Akademii Nauk, zwanej Nowymi Atenami albo Nową Jerozolimą, gdzie studiowali wybitni myśliciele gruzińscy i greccy. W Gelati pochowany jest król Dawit Aghmaszenebeli, zwany Budowniczym, gruziński Kazimierz Wielki. Przejazd zjawiskową drogą do Mestii, serca regionu Swanetii, słynącego ze średniowiecznych wież obronnych, objętych patronatem UNESCO. Obiadokolacja w restauracji. Czas wolny. Nocleg w Mestii (guesthouse).

DZIEŃ VI
Po śniadaniu wyjazd terenowymi samochodami do Uszguli, zespołu wiosek, nazywanych niegdyś najwyżej położonymi osadami w Europie (2200 m. n.p.m.). Stąd doskonale widać najwyższy szczyt w Gruzji – Szchara (5193 m n.p.m.). Odwiedzimy również domowe muzeum folklorystyczne, a także Basztę Miłości. Powrót do Mestii. Obiadokolacja. Czas wolny. Nocleg w hostelu.

DZIEŃ VII
Po śniadaniu trekking do lodowca Chalaadi (2-3 godz.) i zwiedzanie Muzeum Swanetii. Czas wolny na swobodną eksplorację Mestii. Obiadokolacja. Nocleg w hostelu.

DZIEŃ VIII
Śniadanie. Wykwaterowanie z hostelu, pożegnanie ze Swanetią. Wracamy do Imeretii! Po drodze zobaczymy Pałac rodziny Dadiani w Zugdidi, gdzie przechowywana jest jedna z masek pośmiertnych Napoleona Bonaparte. Kanion Okatse. Następnie odwiedzimy wspaniały kompleks jaskiń znany jako Jaskinia Prometeusza. Przejazd do Kutaisi. Obiadokolacja. Nocleg w hostelu.

DZIEŃ IX
Śniadanie. Spacer do centrum miasta; obejrzymy budynek teatru i opery, a także fontannę z reprodukcjami rzeźb sprzed 5000 lat, które znaleziono na terenie Gruzji. Nasza droga prowadzi do Achalciche, miasta, które było siedzibą garnizonu rosyjskiego ido którego zsyłano polskich żołnierzy po powstaniu styczniowym. Po drodze odwiedzamy miejscowość uzdrowiskową znaną ze znakomitych źródeł wody mineralnej – Bordżomi. Spacerujemy po Parku Zdrojowym (XX w.), popijając uzdrawiający żołądek napój prosto z ujęcia. Kąpiel w źródłach siarkowych ( spacer 2 km lub przejazd meleksem ok. 20 GEL). Obiadokolacja w restauracji. Nocleg w hotelu w Achalciche.

DZIEŃ X
Po śniadaniu zobaczymy ewenement średniowiecznego budownictwa, wydrążone w skałach do wysokości 1300 m n.p.m. miasto Wardzia (XII–XIII w.). Po drodze zatrzymujemy się pod potężną twierdzą Chertwisi (II–XII w.), gdzie według legendy dotarł Aleksander Macedoński, i zaglądamy na otoczony niewysokim murem średniowieczny targ niewolników. Po zdobyciu Wardzii przerwa kawowa. Pełni wrażeń jedziemy w kierunku Tbilisi. Obiadokolacja w restauracji. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ XI
Po śniadaniu ruszamy do Kachetii, najstarszego rejonu Gruzji, kolebki wina, gdzie wyrabia się 70% krajowej produkcji tego trunku. Zaglądamy do położonego niedaleko miasta klasztoru żeńskiego w Bodbe (IX–XVII w.). Tutaj pochowana jest św. Nino, mniszka z Kapadocji, która zainicjowała wprowadzenie w Gruzji chrześcijaństwa. Docieramy do miasta Signagi (XVIII w.), zwanego gruzińskim Carcassonne. Położone na wysokiej górze, otoczone murami obronnymi i licznymi basztami, stanowi znakomite miejsce widowiskowe. Degustacja wina w miejscowej winiarni. Powrót do Tbilisi. Obiadokolacja w restauracji. Nocleg w hotelu w Tbilisi.

DZIEŃ XII
Wczesne śniadanie, wylot w godzinach porannych. Powrót do domów.

CENA: 4800 zł/os.(płatne w biurze) + 300 USD/os. (płatne na miejscu w Gruzji)


CENA NIE UWZGLĘDNIA:

transportu na lotnisko do Warszawy – w momencie zebrania grupy Orinoko Art & Travel zaproponuje organizację dojazdu busem – w zależności od tego, z jakich miast pochodzić będą uczestnicy.


ŚWIADCZENIA:

– 10 noclegów hotelach, hostelach i guesthouse’ach,

– 11 śniadań, supra w restauracji w Tbilisi,

– 9 obfitych obiadokolacji z daniami kuchni gruzińskiej i winem;

– warsztaty kulinarne;

– na terenie Gruzji transport klimatyzowanym busem,

– opiekę przewodnika-pasjonata,

– opiekę pilota

– przejazd autami terenowymi Mestia-Uszguli- Mestia oraz do cerkwi Tsminda Sameba w Stepancmindzie,

– bilety wstępów do wszystkich obiektów wymienionych w programie (muzea, skalne miasta, klasztory, parki narodowe etc.),

– bilet lotniczy trasie Warszawa – Tbilisi – Warszawa

– ubezpieczenie zagraniczne UNIQUA. pakiet Kontynenty Multitravel Basic Świat (obejmuje m.in. KL 100 000 EUR, NNW 4 000 EUR),

– składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy

Pilot: uczestnicy imprezy objęci są opieką polskiego pilota, pełniącego także rolę rezydenta. Jest on z grupą w czasie przejazdu i przez cały okres pobytu. Pilot kieruje imprezą, kwateruje.

Paszport i wiza: dla Polaków nie są wymagane wizy. Paszport w momencie wjazdu powinien być ważny minimum 3 miesiące. Obywatele polscy mogą przekroczyć granicę z Gruzją posługując się dowodem osobistym.

Czas przelotu: ok. 4 godzin

Czas lokalny: UTC +4, w okresie letnim w Gruzji są +2 godziny względem czasu w Polsce

Język: gruziński; można porozumieć się po rosyjsku. Po angielsku można porozumieć się z młodymi Gruzinami.

Napięcie elektryczne: 220 V. Gniazdka elektryczne takie same jak w Polsce.

Waluta: lari (GEL),

Zapisy przyjmujemy na dwa sposoby:

1) W BIURZE: ORINOKO ART & TRAVEL ul. Opawska 38 (na przeciwko E’leclerc), Racibórz, tel. 32 740 92 00, 515 739 642

2) ZDALNIE: w takim wypadku prosimy najpierw o kontakt telefoniczny. Po podaniu przez Państwa danych do umowy – wyślemy do Państwa wypełnioną umowę (mailem), którą – po sprawdzeniu i zaakceptowaniu – odeślą Państwo do nas.

 

Pobierz ofertę w PDF:

 


© ORINOKO Art & Travel