KIRGISTAN – TIENSZAN: WŚRÓD GÓR I JEZIOR

CZERWIEC 2023 (13 DNI)

W czerwcu wybierzemy się małą kameralną grupą do Kirgistanu – kraju urzekającego rozległą przestrzenią i piękną przyrodą. Co zobaczymy? Górskie krajobrazy Tien Szan, malownicze jeziora: zamieszkałe przez nomadów Song Kul i potężne zwane kirgiskim morzem jezioro Ala Kul, lodowcowe górskie doliny porośnięte wspaniałymi lasami, fantazyjne formacje skalne: kanion Skazka czy czerwone skały Dżety Oguz, stare zabytki Kirgistanu: wieża Burana i petroglify Czołpon Ata, założone w XIX w. miasta Biszkek i Karakol. Sporo pojeździmy, trochę pochodzimy, zapoznamy się z kulturą Kirgizów, spróbujemy smakołyków kirgiskiej kuchni i odwiedzimy lokalne bazary.

Zdjęcia wykonane przez: Andrzej Mazurkiewicz

Zapytaj o ofertę

PROGRAM
CENA I ŚWIADCZENIA
ZAPISY

PROGRAM RAMOWY:

Dzień I PRZELOT

Wylot z Warszawy do Biszkeku

Dzień II BISZKEK – DOLINA ALAMEDIN

Przylot do Biszkeku. Po śniadaniu przejazd za miasto na krótką wycieczkę do doliny Alamedin w Górach Kirgiskich w górującym nad Biszkekiem pasmie Tienszanu. Powrót do Biszkeku. Nocleg w hostelu.

Dzień III WIEŻA BURANA DOLINA CZING-KEMIN

Poranny wyjazd z Biszkeku do miejscowości Tokmok, w okolicy której znajduje się Wieża Burana – IX-wieczny minaret, jeden z nielicznych zachowanych zabytków Kirgistanu pozostałość po mieście Balasagun z IX w. Dalej pojedziemy do doliny Czong-Kemin gdzie wyruszymy na wycieczkę aby podziwiać górskie krajobrazy. Nocleg w pensjonacie.

Dzień IV CZOŁPONA ATA I PETROGLIFY, KARAKOL – ZWIEDZANIE Przejazd do miasta Karakol wzdłuż północnego brzegu jeziora Issyk Kul po drodze zwiedzając prehistoryczne petroglify w pobliżu uzdrowiska Czołpon-Ata. Nocleg w pensjonacie w Karakolu.

Dzień V CZERWONE SKAŁY DŻETY OGUZ I DOLINA KWIATÓW

Wycieczka do doliny Dżety Oguz gdzie obejrzymy efektowne czerwone skały: „Złamane Serce” i „Siedem Byków” a następnie przespacerujemy się do górskiej łąki Kok Dżaik (2650 m npm) nazywanej Doliną Kwiatów. Po południu zwiedzimy najważniejsze zabytki miasta Karakol: meczet Dungan i cerkiew Świętej Trójcy, poszukamy też starych drewnianych tradycyjnych domów. Nocleg w pensjonacie w Karakolu.

Dzień VI KANION SKAZKA – JEZIORO ISSYK KUL – BOKONBAJEWO

Wizyta w Muzeum Przewalskiego i przejazd wzdłuż południowego brzegu jeziora Issyk Kul na pieszą wycieczkę do malowniczego kanionu Skazka (ros. Bajka) z różnokolorowymi skałami. W drodze do Bokobajewa zatrzymamy się w kilku malowniczych miejscach nad jeziorem Issyk Kul. Zamieszkamy w jurtach nad brzegiem jeziora. Tu będzie czas na kąpiel w „kirgiskim” morzu i podziwianie gór otaczających ogromne jezioro Issyk Kul. Nocleg w jurtach nad jeziorem.

Dzień VII BOKONBAJEWO – POLOWANIE Z OLRLAMI – – JEZIORO ISSYK KUL

Po śniadaniu wybierzemy się na pokaz tradycyjnego polowania z orłami popularnego w Kirgistanie, Kazachstanie i Mongolii. Po południu będzie czas na kąpiel w „kirgiskim” morzu i podziwianie gór otaczających ogromne jezioro Issyk Kul. Nocleg w jurtach nad jeziorem.

Dzień VIII PODRÓŻ PRZEZ GÓRY – DOLINA NARYN- TASZ RABAT

Po śniadaniu wyruszymy w długą podróż w stronę chińskiej granicy do karawanseraju Tasz Rabat. Nasza trasa będzie początkowo biegła wzdłuż południowych brzegów jeziora Issyk Kul, potem czeka nas urozmaicony krajobrazowo przejazd przez góry w stronę doliny i miasta Naryn leżących wśród wyrzeźbionych przez erozję gór. Z głównej drogi prowadzącej w stronę chińskiej granicy skręcimy do górskiej doliny gdzie znajduje się kamienny karawanseraj Tasz Rabat pamiętający czasy Jedwabnego Szlaku. Nocleg w domku lub jurcie.

Dzień IX KARAWANSERAJ TASZ RABAT – NARYN

Zwiedzanie karawanseraju i wycieczka w górę doliny szlakiem danych karawan. Będziemy podziwiać górskie krajobrazy, obserwować stada pasących się owiec i tropić świstaki. Po obiedzie przejazd do Narynu. Nocleg w pensjonacie.

Dzień X JEZIORO SONG KUL

Przejazd nad jezioro Song Kul leżące w śródgórskiej dolinie na wysokości 3000 m npm. Nad tym bezodpływowym, drugim co do wielkości jeziorem Kirgistanu przez kilka miesięcy w roku mieszkają nomadzi ze stadami owiec, koni i jaków. Będziemy mieli okazję przyjrzeć się ich codziennemu życiu tym bardziej, że zamieszkamy w jurtach nad brzegiem jeziora. Nocleg w jurtach.

Dzień XI JEZIORO SONG

Poranne wędrówki nad jeziorem, obserwowanie życia nomadów, dla chętnych przejażdżka na koniu (opcjonalnie). Po obiedzie wyruszymy w stronę Biszkeku. Nocleg w hostelu.

Dzień XII ZWIEDZANIE BISZKEKU, ZAKUPY

Przespacerujemy się przez Park Dębowy oraz Park Panfiłowa, odwiedzimy plac Ala Too, Pomnik Zwycięstwa w kształcie jurty, zobaczymy ciekawe budynki m.in. Muzeum Historycznego oraz Teatru Opery i Baletu, liczne pomniki. Po południu wybierzemy się na słynny Osz Bazar, gdzie będzie również czas na zakup pamiątek i przypraw. Nocleg w hostelu w Biszkeku.

Dzień XIII POWRÓT DO POLSKI

Rano transfer na lotnisko i wylot do Polski. Powrót do Polski.

CENA: 8700 zł/os. (płatne w biurze) + 450 USD/os. (płatne na miejscu)

CENA NIE UWZGLĘDNIA:

Transportu na lotnisko do Warszawy – w momencie zebrania grupy Orinoko Art & Travel zaproponuje organizację dojazdu busem lub pociągiem.

ŚWIADCZENIA:

– bilet lotniczy na trasie Warszawa -Stambuł – Biszkek – Stambuł – Warszawa;
– ubezpieczenie zagraniczne UNIQA pakiet Kontynenty Multitravel Basic Świat (obejmuje m.in. KL 100 000 EUR, NNW 4 000 EUR;
– składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy;
– transport komfortowym klimatyzowanym minibusem;
– doświadczony pilot – przewodnik;
– 11 noclegów- zakwaterowanie w pensjonatach (pokoje 2-4 osobowe czasem z wspólną łazienką) oraz jurtach (bez łazienek);
– 11 śniadań i 11 obiadokolacji;
– bilety wstępów do zwiedzanych obiektów.

Zapisy przyjmujemy w biurze:

ORINOKO ART & TRAVEL ul. Opawska 38 (na przeciwko E’leclerc), Racibórz, tel. 32 740 92 00, 515 739 642

Pobierz ofertę PDF: KIRGISTAN TIENSZAN WŚRÓD GÓR I JEZIOR


© ORINOKO Art & Travel